18125C224MAT4A
Mfr.Part #
18125C224MAT4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Weight :
26.988746mg
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
X7R
Published :
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
20%
Lead Free :
Lead Free
Depth :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Width :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Height :
1.02mm
Mount :
X7R
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Capacitance :
220nF
Length :
4.5mm
Datasheets
18125C224MAT4A
KYOCERA AVX 18125C224MAT4A
220nF 50V Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
18125C224MAT4A Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
18125C224MAT4A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V