18125C224MAT2A
Mfr.Part #
18125C224MAT2A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.02mm
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
4.5mm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
EAR99
Thickness :
1.016mm
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.22µF
yes
Depth :
3.2mm
Tolerance :
±20%
Published :
Datasheets
18125C224MAT2A
KYOCERA AVX 18125C224MAT2A
0.22μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C224MAT2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
18125C224MAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V