18125C224KAZ2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18125C224KAZ2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Published :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
0.22µF
Height :
2.54mm
Depth :
3.2mm
Multilayer :
yes
Feature :
Soft Termination
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Thickness :
1.016mm
Terminal Finish :
Tin/Nickel (Sn/Ni)
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
FLEXITERM®
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e2
Weight :
26.988746mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±10%
Length :
4.5mm
Datasheets
18125C224KAZ2A
KYOCERA AVX 18125C224KAZ2A
FLEXITERM® 0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C224KAZ2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18125C224KAZ2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V