18125C223KAT2A
Mfr.Part #
18125C223KAT2A
Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 1812
Capacitance :
0.022µF
Published :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Thickness :
1.016mm
Height :
940μm
Dissipation Factor :
2.5 %
Case Code (Imperial) :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
3.2mm
Length :
4.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Material :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
18125C223KAT2A
KYOCERA AVX 18125C223KAT2A
0.022μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C223KAT2A Overview
A 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
18125C223KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V