18125C184KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18125C184KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Depth :
3.2mm
Length :
4.5mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.18µF
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
1.016mm
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Datasheets
18125C184KAT2A
KYOCERA AVX 18125C184KAT2A
0.18μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C184KAT2A Overview
A 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
18125C184KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V