18125C184JAT2A
Mfr.Part #
18125C184JAT2A
Description
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1812
Capacitance :
0.18µF
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
X7R
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±5%
Thickness :
1.016mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
Depth :
3.2mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
4.5mm
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Weight :
26.988746mg
Datasheets
18125C184JAT2A
KYOCERA AVX 18125C184JAT2A
0.18μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C184JAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18125C184JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V