18125C183MAT2A
Mfr.Part #
18125C183MAT2A
Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Weight :
26.988746mg
Length :
4.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
Capacitance :
0.018μF
Tolerance :
±20%
1 (Unlimited)
Depth :
3.2mm
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
X7R
Published :
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Thickness :
1.016mm
Datasheets
18125C183MAT2A
KYOCERA AVX 18125C183MAT2A
0.018μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C183MAT2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
18125C183MAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V