18125C155MAT2A
Mfr.Part #
18125C155MAT2A
Description
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1812
Thickness :
1.016mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Factory Lead Time :
36 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Width :
3.2mm
Weight :
26.988746mg
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Length :
4.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1.5μF
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Tolerance :
±20%
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
18125C155MAT2A
KYOCERA AVX 18125C155MAT2A
1.5μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C155MAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18125C155MAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V