18125C155KAT2A
Mfr.Part #
18125C155KAT2A
Description
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
X7R
Published :
Thickness :
1.016mm
Capacitance :
1.5μF
Material :
Length :
4.5mm
e3
Depth :
3.2mm
Height :
2.79mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
16 Weeks
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Datasheets
18125C155KAT2A
KYOCERA AVX 18125C155KAT2A
1.5μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C155KAT2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
18125C155KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V