18125C154MAT2A
Mfr.Part #
18125C154MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±20%
yes
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
Thickness :
1.016mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
4.5mm
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
0.15μF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
18125C154MAT2A
KYOCERA AVX 18125C154MAT2A
0.15μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C154MAT2A Overview
This device's program size/dimension is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
18125C154MAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V