18125C154KAZ2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18125C154KAZ2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin/Nickel (Sn/Ni)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Multilayer :
yes
Tolerance :
10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Dielectric :
X7R
HTS Code :
Width :
3.2mm
JESD-609 Code :
e2
Capacitance :
150nF
Voltage - Rated DC :
50V
Reference Standard :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
4.5mm
Max Operating Temperature :
125°C
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Height :
1.02mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Termination :
SMD/SMT
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
18125C154KAZ2A
KYOCERA AVX 18125C154KAZ2A
150nF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
18125C154KAZ2A Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 15% ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
18125C154KAZ2A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V