18125C154KAT4A
Mfr.Part #
18125C154KAT4A
Description
CAP CER SMD
Tolerance :
10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
1.02mm
Radiation Hardening :
No
Depth :
3.2mm
WRAPAROUND
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
4.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric :
Capacitance :
150nF
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
26.988746mg
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Width :
3.2mm
Datasheets
18125C154KAT4A
KYOCERA AVX 18125C154KAT4A
150nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
18125C154KAT4A Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 15% ppm/°C.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
18125C154KAT4A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V