18125C154KAT2A
Mfr.Part #
18125C154KAT2A
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitance :
0.15μF
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Case Code (Imperial) :
Height :
940μm
Thickness :
1.016mm
Length :
4.5mm
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
3.2mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
18125C154KAT2A
KYOCERA AVX 18125C154KAT2A
0.15μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C154KAT2A Overview
This device's program size/dimension is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
18125C154KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V