18125C154JAT2A
Mfr.Part #
18125C154JAT2A
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1812
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Length :
4.5mm
Thickness :
1.016mm
Dielectric Material :
Ceramic
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
3.2mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
12 Weeks
Weight :
26.988746mg
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Height :
1.02mm
Published :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.15μF
Datasheets
18125C154JAT2A
KYOCERA AVX 18125C154JAT2A
0.15μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C154JAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18125C154JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V