18125C124KAT2A
Mfr.Part #
18125C124KAT2A
Description
CAP CER 0.12UF 50V X7R 1812
Surface Mount
Depth :
3.2mm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
4.5mm
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
1.016mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.12μF
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Datasheets
18125C124KAT2A
KYOCERA AVX 18125C124KAT2A
0.12μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C124KAT2A Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
18125C124KAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V