18125C105ZAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18125C105ZAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Dielectric :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Weight :
26.988746mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
3.2004mm
Length :
4.572mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thickness :
1.016mm
Capacitance :
1μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
-20% +80%
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
18125C105ZAT2A
KYOCERA AVX 18125C105ZAT2A
1μF 50V Ceramic Capacitor -20% +80% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C105ZAT2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
18125C105ZAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V