18125C105MAT4A
Mfr.Part #
18125C105MAT4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Length :
4.5mm
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Capacitance :
1μF
Dielectric :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
3.2mm
Weight :
26.988746mg
Packaging :
Tape and Reel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
20%
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Mount :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
Height :
1.27mm
Datasheets
18125C105MAT4A
KYOCERA AVX 18125C105MAT4A
1μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
18125C105MAT4A Overview
The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 15% ppm/°C.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
18125C105MAT4A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V