18125C105M4T4A
Mfr.Part #
18125C105M4T4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
Width :
3.2mm
Length :
4.5mm
HTS Code :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Capacitance :
1μF
Pbfree Code :
yes
Reference Standard :
AEC-Q200
Tolerance :
20%
Package / Case :
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
2.29mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
18125C105M4T4A
KYOCERA AVX 18125C105M4T4A
1μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 1812
18125C105M4T4A Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 15% ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
18125C105M4T4A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V