18125C105M4T2A
Mfr.Part #
18125C105M4T2A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Length :
4.5mm
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.090 2.29mm
Tolerance :
±20%
SMD/SMT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Width :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Capacitance :
1μF
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Feature :
Soft Termination
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
HTS Code :
Height :
2.29mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
18125C105M4T2A
KYOCERA AVX 18125C105M4T2A
1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C105M4T2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
18125C105M4T2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V