18125C105KAT2A
Mfr.Part #
18125C105KAT2A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1812
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Length :
4.5mm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness :
1.27mm
Depth :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Voltage :
50V
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
PCB, Surface Mount
Published :
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Capacitance :
1μF
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Height :
1.02mm
Dissipation Factor :
2.5 %
Case Code (Imperial) :
REACH SVHC :
No SVHC
Insulation Resistance :
100GOhm
Contact Plating :
Tin
Datasheets
18125C105KAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 18125C105KAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:50V, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1812 (4532 Metric), 18125C105KAT2A pinout, 18125C105KAT2A datasheet PDF, 18125C105KAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 18125C105KAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 18125C105KAT2A
1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)