18125C105KAJ2A
Mfr.Part #
18125C105KAJ2A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1812
Capacitance :
1μF
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
No
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Published :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
2.5 %
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Multilayer :
yes
Depth :
3.2mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Thickness :
1.27mm
Height :
1.27mm
Datasheets
18125C105KAJ2A
KYOCERA AVX 18125C105KAJ2A
1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C105KAJ2A Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
18125C105KAJ2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V