18125C105KA76A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18125C105KA76A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
50V
Width :
3.2004mm
Published :
Dielectric :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Length :
4.4958mm
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
1μF
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Packaging :
Tray
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
1.27mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
18125C105KA76A
KYOCERA AVX 18125C105KA76A
1μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C105KA76A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18125C105KA76A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V