18125C105KA72A
Mfr.Part #
18125C105KA72A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Depth :
3.2mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Tolerance :
±10%
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Gold (Au)
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Length :
4.5mm
JESD-609 Code :
e4
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
1μF
Published :
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
1.27mm
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
18125C105KA72A
KYOCERA AVX 18125C105KA72A
1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C105KA72A Overview
A program's size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
18125C105KA72A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V