18125C105J4Z2A
Mfr.Part #
18125C105J4Z2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1812
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
2.286mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
1μF
Height :
2.29mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Published :
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.090 2.29mm
Voltage - Rated DC :
50V
Feature :
Soft Termination
2
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
FLEXITERM®
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Length :
4.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin/Nickel (Sn/Ni)
JESD-609 Code :
e2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Depth :
3.2mm
Ratings :
AEC-Q200
Multilayer :
yes
HTS Code :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Datasheets
18125C105J4Z2A
KYOCERA AVX 18125C105J4Z2A
FLEXITERM® 1μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C105J4Z2A Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
18125C105J4Z2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V