18125C104MAZ2A
Mfr.Part #
18125C104MAZ2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Reference Standard :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e2
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
FLEXITERM®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.016mm
Case Code (Metric) :
Published :
X7R
Width :
3.2mm
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Length :
4.5mm
Tolerance :
±20%
Height :
2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
yes
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
0.1μF
Terminal Finish :
Tin/Nickel (Sn/Ni)
Feature :
Soft Termination
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Datasheets
18125C104MAZ2A
KYOCERA AVX 18125C104MAZ2A
FLEXITERM® 0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C104MAZ2A Overview
A 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
18125C104MAZ2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V