18125C104MAT2A
Mfr.Part #
18125C104MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1812
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.1μF
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
4.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
1.016mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Depth :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
18125C104MAT2A
KYOCERA AVX 18125C104MAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C104MAT2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
18125C104MAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V