18125C104KAT2A
Mfr.Part #
18125C104KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1812
Length :
4.5mm
2
Dissipation Factor :
2.5 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
yes
Thickness :
1.016mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.1μF
Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Height :
940μm
Datasheets
18125C104KAT2A
KYOCERA AVX 18125C104KAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C104KAT2A Overview
A 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
18125C104KAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V