18125C104JAT4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18125C104JAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Multilayer :
yes
Capacitance :
100nF
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Surface Mount
Height :
1.02mm
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric :
X7R
Depth :
3.2mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
5%
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Dissipation Factor :
2.5 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Length :
4.5mm
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
3.2mm
Datasheets
18125C104JAT4A
KYOCERA AVX 18125C104JAT4A
100nF 50V Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations
18125C104JAT4A Overview
Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A voltage of 50V can be used for operation.
18125C104JAT4A Features
with the voltage - Rated DC of 50V