18125C104JAT2A
Mfr.Part #
18125C104JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.02mm
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
4.5mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
Weight :
26.988746mg
Tolerance :
±5%
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.1μF
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Depth :
3.2mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Thickness :
1.016mm
Multilayer :
yes
Datasheets
18125C104JAT2A
KYOCERA AVX 18125C104JAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C104JAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18125C104JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V