18125C103KAT4A
Mfr.Part #
18125C103KAT4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Tolerance :
10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
10nF
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dissipation Factor :
2.5 %
Multilayer :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Pbfree Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
1.02mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
4.5mm
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
3.2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
EAR99
Datasheets
18125C103KAT4A
KYOCERA AVX 18125C103KAT4A
10nF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
18125C103KAT4A Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals 15% ppm/°C indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
18125C103KAT4A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V