18125C103KAT2A
Mfr.Part #
18125C103KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 1812
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
940μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Capacitance :
10000pF
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
4.5mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Thickness :
1.016mm
Datasheets
18125C103KAT2A
KYOCERA AVX 18125C103KAT2A
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C103KAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18125C103KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V