18125A822GAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18125A822GAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8200PF 50V NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
1.016mm
Length :
4.5mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±2%
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Depth :
3.2mm
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
1.27mm
Factory Lead Time :
111 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Capacitance :
8200pF
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
18125A822GAT2A
KYOCERA AVX 18125A822GAT2A
8200pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125A822GAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18125A822GAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V