18125A683JAT2A
Mfr.Part #
18125A683JAT2A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 50V NP0 1812
Stock
199
In Stock :
199
Capacitance :
0.068μF
Length :
4.5mm
Tolerance :
±5%
Weight :
26.988746mg
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Published :
2010
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
1812
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Pins :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Material :
Ceramic
Number of Terminations :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
1.016mm
Depth :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.1mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
18125A683JAT2A
KYOCERA AVX 18125A683JAT2A
0.068μF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125A683JAT2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
18125A683JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V