18125A682KAT4A
Mfr.Part #
18125A682KAT4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
Capacitance :
6.8nF
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Operating Temperature (Max) :
125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
4.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Min) :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Width :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
1.02mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Positive Tolerance :
10%
Multilayer :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Negative Tolerance :
10%
Datasheets
18125A682KAT4A
KYOCERA AVX 18125A682KAT4A
6.8nF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1812
18125A682KAT4A Overview
Considering negative tolerance, this part has 10% tolerance.There is no positive tolerance on this part.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 30ppm/Cel ppm/°C.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
18125A682KAT4A Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V