18125A682KAT2A
Mfr.Part #
18125A682KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6800PF 50V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
4.5mm
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Height :
2.54mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
6800pF
1 (Unlimited)
Thickness :
1.016mm
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
12 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Multilayer :
yes
Number of Pins :
2
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Weight :
26.988746mg
Depth :
3.2mm
Datasheets
18125A682KAT2A
KYOCERA AVX 18125A682KAT2A
6800pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125A682KAT2A Overview
A 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
18125A682KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V