18125A682JAT4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18125A682JAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
6.8nF
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
5%
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Multilayer :
yes
Depth :
3.2mm
Dielectric :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Length :
4.5mm
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Published :
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Datasheets
18125A682JAT4A
KYOCERA AVX 18125A682JAT4A
6.8nF 50V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
18125A682JAT4A Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
18125A682JAT4A Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V