18125A562KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18125A562KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5600PF 50V NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
2.54mm
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Thickness :
1.016mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Length :
4.5mm
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Depth :
3.2mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Published :
Capacitance :
5600pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
18125A562KAT2A
KYOCERA AVX 18125A562KAT2A
5600pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125A562KAT2A Overview
This device's program size/dimension is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
18125A562KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V