18125A562FAT2A
Mfr.Part #
18125A562FAT2A
Description
CAP CER 5600PF 50V NP0 1812
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Dielectric :
C0G
Case Code (Imperial) :
Height :
1.02mm
Length :
4.5mm
Published :
HTS Code :
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
1.016mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Factory Lead Time :
12 Weeks
Depth :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Capacitance :
5600pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Radiation Hardening :
No
Datasheets
18125A562FAT2A
KYOCERA AVX 18125A562FAT2A
5600pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125A562FAT2A Overview
Programs on this device are of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
18125A562FAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V