18125A473KAT2A
Mfr.Part #
18125A473KAT2A
Description
CAP CER 0.047UF 50V NP0 1812
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
C0G
Case Code (Imperial) :
TR, Embossed, 7 Inch
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Published :
Depth :
3.2mm
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Length :
4.5mm
Thickness :
1.016mm
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
0.047µF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
18125A473KAT2A
KYOCERA AVX 18125A473KAT2A
0.047μF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125A473KAT2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
18125A473KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V