18125A472KAT2A
Mfr.Part #
18125A472KAT2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Width :
3.2mm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
4.7nF
C0G
Operating Temperature (Max) :
125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Height :
1.02mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Length :
4.5mm
Pbfree Code :
Tolerance :
10%
Datasheets
18125A472KAT2A
KYOCERA AVX 18125A472KAT2A
4.7nF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1812
18125A472KAT2A Overview
Its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
18125A472KAT2A Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V