18125A472JAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18125A472JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Weight :
26.988746mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
Height :
1.1mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Depth :
3.2mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
4.5mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.016mm
Capacitance :
4700pF
Case Code (Metric) :
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dielectric :
C0G
Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Datasheets
18125A472JAT2A
KYOCERA AVX 18125A472JAT2A
4700pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125A472JAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18125A472JAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V