18125A472GAT2A
Mfr.Part #
18125A472GAT2A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Tolerance :
±2%
Capacitance :
4700pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness :
1.016mm
Height :
1.02mm
Length :
4.5mm
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Dielectric :
C0G
HTS Code :
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
18125A472GAT2A
KYOCERA AVX 18125A472GAT2A
4700pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125A472GAT2A Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
18125A472GAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V