18125A472FAT2A
Mfr.Part #
18125A472FAT2A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Thickness :
1.016mm
Case Code (Imperial) :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
4700pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Dissipation Factor :
10 %
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Height :
1.27mm
Length :
4.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
3.2mm
Case Code (Metric) :
Published :
Datasheets
18125A472FAT2A
KYOCERA AVX 18125A472FAT2A
4700pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125A472FAT2A Overview
A 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
18125A472FAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V