18125A393KAT2A
Mfr.Part #
18125A393KAT2A
Description
CAP CER SMD
ROHS3 Compliant
Size Code :
Length :
4.5mm
Surface Mount :
yes
Operating Temperature (Max) :
125°C
Mounting Feature :
1 (Unlimited)
Negative Tolerance :
10%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.039µF
HTS Code :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Width :
3.2mm
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
C0G
Positive Tolerance :
10%
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Height :
2.29mm
Datasheets
18125A393KAT2A
KYOCERA AVX 18125A393KAT2A
0.039μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
18125A393KAT2A Overview
Negative tolerance of 10% is characteristic of this part.Ceramic capacitor possesses a tolerance of 10% when Ceramic capacitor comes to posCeramic capacitorive tolerances.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 30ppm/Cel ppm/°C.
18125A393KAT2A Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient