18125A393GAT2A
Mfr.Part #
18125A393GAT2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
1 (Unlimited)
Depth :
3.2mm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Capacitance :
39nF
yes
Dielectric :
C0G
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
4.5mm
Height :
2.29mm
Tolerance :
2%
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
18125A393GAT2A
KYOCERA AVX 18125A393GAT2A
39nF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1812
18125A393GAT2A Overview
The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 30ppm/Cel ppm/°C.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
18125A393GAT2A Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V