18125A393FAT2A
Mfr.Part #
18125A393FAT2A
Description
CAP CER SMD
Capacitance :
39nF
Multilayer :
Positive Tolerance :
1%
Operating Temperature (Max) :
125°C
Length :
4.5mm
Package / Case :
Mounting Feature :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
2.29mm
Width :
3.2mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
2
Negative Tolerance :
1%
Datasheets
18125A393FAT2A
KYOCERA AVX 18125A393FAT2A
39nF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1812
18125A393FAT2A Overview
Speaking of negative tolerance, this part is characterised to have 1% tolerance.As far as positive tolerance is concerned, this part exhibits a tolerance of 1%.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
18125A393FAT2A Features
a tolerance of 1%
a tolerance of 1%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V