18125A392GAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18125A392GAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3900PF 50V NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Depth :
3.2mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Weight :
26.988746mg
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
111 Weeks
Capacitance :
3900pF
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±2%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
4.5mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Thickness :
1.016mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Dielectric :
C0G
Datasheets
18125A392GAT2A
KYOCERA AVX 18125A392GAT2A
3900pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125A392GAT2A Overview
Programs on this device are of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
18125A392GAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V