18121C154KAT4A
Mfr.Part #
18121C154KAT4A
Description
CAP CER SMD
Capacitance :
150nF
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Published :
Radiation Hardening :
No
Width :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
1.02mm
Dielectric :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
100V
Voltage - Rated DC :
100V
2
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Dissipation Factor :
2.5 %
Length :
4.5mm
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Tolerance :
10%
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
3.2mm
Datasheets
18121C154KAT4A
KYOCERA AVX 18121C154KAT4A
150nF 100V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
18121C154KAT4A Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 15% ppm/°C.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
18121C154KAT4A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V