18121C154JAT2A
Mfr.Part #
18121C154JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.15UF 100V X7R 1812
Capacitance :
0.15μF
JESD-609 Code :
e3
X7R
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
1.016mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
3.2mm
Length :
4.5mm
yes
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Surface Mount
Datasheets
18121C154JAT2A
KYOCERA AVX 18121C154JAT2A
0.15μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121C154JAT2A Overview
A 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
18121C154JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V