18121C153KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18121C153KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Material :
Ceramic
Thickness :
1.016mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
4.5mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
100V
Published :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.015µF
Depth :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
940μm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Weight :
26.988746mg
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
18121C153KAT2A
KYOCERA AVX 18121C153KAT2A
0.015μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121C153KAT2A Overview
A program's size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 100V, it is capable of operating.
18121C153KAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V